Centralne ogrzewanie domu kominkiem czy ogrzewanie kominkowe z płaszczem wodnym?

Strona główna/Kominek/Centralne ogrzewanie domu kominkiem czy ogrzewanie kominkowe z płaszczem wodnym?

Centralne ogrzewanie domu kominkiem czy ogrzewanie kominkowe z płaszczem wodnym?

Nie wiem czy wiesz, ale właściwy kominek zawierający płaszcz wodny może stanowić alternatywę dla kotła centralnego ogrzewania. Takie rozwiązanie jest wybierane nader często przez coraz większą liczbę osób. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są przyczyny dylematu “centralne ogrzewanie kominkiem czy kominek z płaszczem wodnym”? owiesz się tego w poniższym tekście.

Co daje ogrzewanie z kominka?

Dostępny w naszym sklepie kominek z płaszczem wodnym może pełnić dwie funkcje: użytkową i estetyczną. Decydując się na jego instalację, należy wziąć pod uwagę to. do czego głównie chcemy go wykorzystać i czy mamy na to wystarczająco dużo przestrzeni. Jeśli chcemy, aby oprócz efektu wizualnego był on również źródłem ogrzewania, musimy najpierw upewnić się, czy pomieszczenie, w którym zostanie zamontowany, może zostać do tego przystosowane.

Wnętrze musi mieć przede wszystkim odpowiednią kubaturę. Kolejnym ważnym aspektem jest zadbanie o odprowadzanie dymu i doprowadzanie powietrza. Zbyt małe podciśnienie może zagrozić wydostaniem się do domu szkodliwych substancji powstałych podczas spalania, co stanowi niebezpieczeństwo dla zdrowia mieszkańców. Ogrzewane pomieszczenie wymaga przynajmniej 4 m3/kW mocy urządzenia, nie więcej jednak niż 30 m3. W środku nie powinno być też mechanicznej wentylacji. Konieczny za to będzie dostęp do przewodu kominowego o odpowiedniej średnicy. Zależnie od obwodu paleniska powinien mieć od 14 cm do 18 cm średnicy. Bardzo ważne jest, by odpowiednio go zabezpieczyć, zwłaszcza by nie miał kontaktu z żadnymi łatwopalnymi elementami. Można to zrobić za pomocą wełny mineralnej i folii aluminiowej. Z zewnątrz zaś cały kominek można obudować płytkami ceramicznymi bądź cegłą.

Czy kominek może być dodatkowym źródłem ciepła?

Dzięki skutecznemu ogrzewaniu kominkowemu z płaszczem z łatwością można poradzić sobie z obniżeniem temperatury w pomieszczeniu. Jeśli potrzebne jest tylko niewielkie wyregulowanie temperatury podczas chłodniejszej nocy, nie trzeba w tej sytuacji rozpalać w piecu czy uruchamiać całej elektrycznej instalacji centralnego ogrzewania. Wystarczy jedynie rozpalić w palenisku. Dodatkową korzyścią jest wyjątkowy nastrój, który zapewniają przyjemnie trzaskające polana.

Kominek z płaszczem może też pomóc w ociepleniu reszty domu. Rury transportują wtedy wodę do innych pomieszczeń. Trzeba jednak pilnować, by ogień nie wygasł. Jeśli wybrane zostało to rozwiązanie, warto będzie również przygotować sobie odpowiedni zapas drewna i ułożyć w łatwo dostępnym miejscu.

Mimo zalet, ogrzewanie domu kominkiem z płaszczem nie może być jedynym źródłem ciepła. Podczas zimy byłoby wysoce nieefektywne w porównaniu z centralną instalacją. Trzeba by ciągle pilnować ognia, co jest wysoce niewydajne w dobie automatycznych systemów. Jeśli zaś urządzenie stoi na deskach lub innym łatwopalnym materiale, trzeba go będzie też odpowiednio zabezpieczyć, aby nie doszło do wypadku. Równomierne rozprowadzenie ciepła w całym domu byłoby wyzwaniem, a także można się spodziewać, iż poziom smogu w pomieszczeniach bardzo szybko by się podniósł. To z kolei przenosi się na sporą ilość pyłu osadzającego się na podłodze, ścianach i meblach. Następną niedogodnością byłoby przygotowywanie drewna na opał, które trzeba gdzieś składować oraz pociąć na odpowiednie kawałki, aby zmieściłyby się w palenisku. Tutaj jednak na pomoc może przyjść ogrzewanie dostępnym w naszym sklepie brykietem, który jest bardziej wydajny i zajmuje mniej miejsca.

Czym charakteryzuje się ogrzewanie kominkiem z płaszczem?

Na początek warto wspomnieć o tym, że kominek z płaszczem wodnym ma zdecydowanie więcej zalet w porównaniu do standardowego ogrzewania gazowego. Co więcej, przyczynia się do zmniejszenia kosztów, które zazwyczaj wydajemy na ogrzewanie. Poziom oszczędności może sięgać nawet połowy kosztów, które przeznaczamy na ten cel! Różnica jest więc niebagatelna.

Ogrzewanie kominkowe z wodnym płaszczem – zalety

Istotą kominka z płaszczem jest sprzężenie z grzejnikową instalacją centralnego ogrzewania, tradycyjnego typu. Współpraca obu podmiotów jest w tym przypadku niezwykle ważna. Ciepło jest rozprowadzane wprost z kominka, przechodzi przez cały dom i skutecznie ogrzewa wszystkie pomieszczenia. Wszystko dzięki systemowi odpowiednio przystosowanych przewodów, które są w stanie odpowiednio przekazywać ciepło. Wszystko to w połączeniu z funkcjonalnością tradycyjnego kominka. Otrzymujemy więc swoiste dwa w jednym, tylko że w zdecydowanie ładniejszym i bardziej funkcjonalnym wydaniu.

Co jest lepsze – centralne ogrzewanie czy kominek z wodnym płaszczem?

Oczywiście nie da się też zapomnieć o tym, iż kominki z płaszczem charakteryzują się dokładnie takimi samymi cechami, jakie posiadają zwykłe, tradycyjne kominki. Wszelkie walory estetyczne są w ich przypadku zachowane. Wybór kominka z płaszczem oznacza więc, że stawiamy na sprawdzony i zachwycający wiele osób design.

Centralne ogrzewanie czy kominek z płaszczem wodnym – wnioski

Rozwiązanie takie, jak ogrzewanie kominkowe z wodnym płaszczem to połączenie funkcjonalności i estetyki. Można dzięki niemu ocieplić cały dom, jednocześnie spędzając czas w towarzystwie przyjemnie trzaskającego w palenisku drewna. Taka atmosfera niewątpliwie dodaje uroku jesiennym i zimowym wieczorom. Trzeba jednak pilnować, aby ogień nie zgasł, a zgromadzony opał zajmuje sporo miejsca, co bywa przeszkodą, jeśli urządzenie zostało zamontowane w pomieszczeniu o niewielkiej przestrzeni.

Ogrzewanie z kominka z płaszczem jest bardzo skuteczne, gdy nie chcemy uruchamiać całej elektrycznej instalacji grzewczej bądź rozpalać w piecu. Jeśli konieczne jest jedynie lekkie ocieplenie domu, można to zrobić za pomocą tego rozwiązania, które pomoże zaoszczędzić na oleju opałowym, gazie lub prądzie.

Dodatkowo takie urządzenie to elegancki dodatek do wnętrza. Zależnie od wystroju i dzięki odpowiedniej obudowie, może wkomponować się tak w klasyczne, jak i nowoczesne pomieszczenie. Ogrzewanie domu kominkiem jest również bezpieczne, a nasze artykuły posiadają wszelkie wymagane normy i atesty. Ich doskonała szczelność i wykonanie przy użyciu najnowszych technologii gwarantują odporność na uszkodzenia, a także łatwość utrzymania.

Jeśli nadal nie wiesz, co wybrać i zastanawiasz się nad tym – centralne ogrzewanie kominkiem czy ogrzewanie z kominka z wodnym płaszczem – pozwól, że rozwiejemy Twoje wątpliwości. Skontaktuj się z nami, opisz swoją sytuację i dobierzemy rozwiązanie idealnie pasujące do Ciebie i do Twojej rodziny.

Skontaktuj się z nami, dobierzemy kominek dopasowany do Twoich potrzeb!

Kliknij tu i skontaktuj się z nami
Kliknij tu i skontaktuj się z nami
Centralne ogrzewanie domu kominkiem czy ogrzewanie kominkowe z płaszczem wodnym?
5 (100%) 2 w sumie
2023-10-03T13:31:58+00:00 14 listopada 2016|Kominek|

Kominki promocje

Zamknij