Zabudowa kominków – o czym pamiętać i jak wykonać?

Strona główna/Kominek/Zabudowa kominków – o czym pamiętać i jak wykonać?

Zabudowa kominków – o czym pamiętać i jak wykonać?

Prawidłowo wykonany kominek jest nie tylko źródłem ciepła, ale również stanowi ozdobę salonu. Jednak żeby spełniał on swoje funkcje, jego zabudowa musi być zrobiona z odpowiednich materiałów przez profesjonalną ekipę. Bardzo ważny jest również sam wkład oraz jego fachowy montaż. Podczas prac należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które zapewnią bezpieczeństwo i poprawią obieg powietrza. Sprawdź, co jeszcze jest istotne!

Zacznij od projektu

Zazwyczaj kominek w zabudowie znajduje się w centralnym miejscu domu, więc ważne, aby jego styl nawiązywał do charakteru całego budynku. Jeśli wnętrza mają na przykład nowoczesny design, dobrze sprawdzi się prosta obudowa wkładu, zrobiona z płyty silikatowej. Obecnie klienci decydują się najczęściej na minimalistyczną formę, dlatego rezygnuje się z bogatych dodatków oraz zdobień.

Wybierz wkład…

Jeśli już masz ogólny zarys przedsięwzięcia, musisz zdecydować się na konkretny wkład. Przy jego zakupie należy wziąć pod uwagę przede wszystkim:

  • rodzaj paliwa,
  • moc grzewczą.

Jeszcze do niedawna naturalnym wyborem był wkład opalany drewnem. Jednak dziś propozycji jest znacznie więcej. Możesz kupić np. biokominek do zabudowy zasilany etanolem lub pelletem, a nawet kominek elektryczny. Obecnie stosowane technologie spełniają rygorystyczne normy środowiskowe, dlatego bez obaw możesz montować takie wkłady w swoim domu. Gdybyś jednak miał wątpliwości, zawsze możesz zapytać o szczegóły naszego doradcę.

Dla zapewnienia komfortu termicznego w domu bardzo ważna jest moc kominka. Przyjmuje się, że do ogrzania wnętrz o całkowitej powierzchni 170 m2 potrzebny jest wkład od 6 do 10 kW. Wiele w tym przypadku będzie też zależało od izolacji ścian oraz układu pomieszczeń.

…a następnie zabudowę

Kolejny etap to wybór materiałów, z których wykonywane są kominki zabudowane. Najpopularniejsze z nich to konstrukcje zrobione z płyt:

  • krzemianowo-wapniowych lub silikatowych,
  • kartonowo-gipsowych,
  • izolacyjno-konstrukcyjnych.

Płyty krzemianowo-wapniowe

Zaletą tego rozwiązania jest trwałość, odporność na wysokie temperatury oraz szybki montaż. Zabudowa kominka nie wymaga dodatkowego stelaża oraz uszczelnienia wełną lub taśmą. Dzięki temu prace wykonywane są dosyć szybko, a same płyty łączone są za pomocą specjalistycznego kleju oraz wkrętów. Konstrukcja po złożeniu przypomina gładką ścianę. Można ją tak zostawić lub udekorować prostą ceramiką czy kamieniem ozdobnym.

Płyty kartonowo-gipsowe

Kiedyś były stosowane często, ale obecnie odchodzi się od tej technologii, głównie ze względu na czasochłonność. Zabudowy kominków wykonane z karton-gipsu wymagają też dodatkowego stelaża oraz izolacji, co zwiększa koszty robocizny. Po przykręceniu płyt należy je zaszpachlować i wygładzić tak, aby nie były widoczne wkręty oraz metalowe wzmocnienia.

Płyty izolacyjno-konstrukcyjne

Pośrednim rozwiązaniem pomiędzy wcześniej przedstawionymi jest wykonanie zabudowy ze specjalnych płyt izolacyjno-konstrukcyjnych. Nie wymaga ono stosowania profili, ponieważ tego rodzaju płyty są mocowane za pomocą kleju i elementów zaciskowych. Warto jednak wzmocnić konstrukcję kątownikami oraz pokryć warstwą termoizolacyjnej zaprawy i siatki z włókna szklanego. Po całkowitym wyschnięciu będzie ona trwała i odporna na wysokie temperatury.

O tym należy pamiętać

Prawidłowo wykonana zabudowa to podstawa bezpiecznego korzystania z kominka oraz skutecznego ogrzewania pomieszczeń. Dlatego wszelkie prace powinny być przeprowadzane rzetelnie przez doświadczoną ekipę monterską. Wszystkie elementy konstrukcji muszą być zrobione naprawdę solidnie i z wysokiej jakości materiałów. Należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  1. Odstęp pomiędzy zabudową oraz wkładem, którego wielkość nie może być mniejsza niż 10 cm. Gdy z jakichś powodów takiej odległości nie można zachować, należy poprawić wentylację.
  2. Przerwę dylatacyjną pomiędzy ramą drzwiczek kominka a płytą. Wartość ta powinna wynosić około 1- 2 cm.  Powietrze może wówczas swobodnie cyrkulować, wyrównując temperaturę pomiędzy wnętrzem wkładu kominkowego a pomieszczeniem. Dzięki temu płyty nie naprężają się i nie pękają z powodu gorąca.
  3. Komorę dekompresyjną. Jest to wydzielona przestrzeń w górnej części zabudowy, bezpośrednio pod stropem. Powinna być odgrodzona płytą oraz dodatkowo wentylowana.
  4. Kratki wentylacyjne. Należy je zamontować przynajmniej w trzech miejscach, tak aby umożliwiały w dolnej części zabudowy dopływ zimnego powietrza, a w górnej odpływ ciepłego.

Postaw na sprawdzonego dostawcę

Decydując się kominek do zabudowy, należy zwrócić uwagę nie tylko na jakość wkładu, ale również na prawidłowy montaż konstrukcji. Do wyboru masz kilka rozwiązań, z których najbardziej popularne są systemy wykonane z płyt krzemianowo-wapniowych lub silikatowych. Bardzo ważna jest również sprawna wentylacja oraz zachowanie przerw dylatacyjnych, dzięki którym materiał nie będzie się naprężał ani pękał. Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z nami, a chętnie Ci doradzimy w kwestiach technicznych. Mamy w sprzedaży szeroki wybór kominków – tradycyjnych oraz elektrycznych, dlatego wiemy, jakie technologie są obecnie najlepsze na rynku.

Zabudowa kominków – o czym pamiętać i jak wykonać?
Oceń tekst
2021-09-16T15:36:32+00:00 16 września 2021|Kominek|

Kominki promocje

Zamknij