Kominek powietrzny czy z płaszczem wodnym – który wybrać?

Strona główna/Kominek/Kominek powietrzny czy z płaszczem wodnym – który wybrać?

Kominek powietrzny czy z płaszczem wodnym – który wybrać?

Wybór kominka nie można pozostawiać kwestii przypadku. W grę wchodzi szereg czynników, które należy wziąć pod uwagę, aby wybrać model odpowiedni dla naszych potrzeb. Tylko takie działanie gwarantuje zarówno skuteczność ogrzewania, jak również bezpieczeństwo użytkowania. Sprawdźmy więc, o jakich mowa. Do których pomieszczeń warto wprowadzić kominek powietrzny, a które wymagają montażu modelu z płaszczem wodnym?

Kominek powietrzny a wodny – jakie są różnice?

Kominek z płaszczem wodnym a powietrzny – takie pytanie zadaje sobie wielu inwestorów stojąc przed podjęciem decyzji o montażu systemu ogrzewania. Jest wiele różnic pomiędzy kominkiem powietrznym, a kominkiem z płaszczem wodnym, o których należy wiedzieć zanim zainwestujemy w któryś z nich.

Na pierwszy plan wysuwa się sposób, w jaki przekazują one ciepło. W praktyce oznacza to, że model powietrzny do przenoszenia go (z paleniska do pomieszczeń), jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje powietrze. Z kolei w kominku z płaszczem wodnym do przenoszenia ciepła wykorzystywana jest woda. Krąży ona wokół zainstalowanego wokół paleniska płaszcza. 

Należy zwrócić także istotną uwagę na wydajność obu modeli. Jak pokazuje praktyka i obserwacje w eksploatacji, na pierwszy plan pod tym względem wysuwa się kominek z płaszczem wodnym. Wszystko za sprawą większej pojemności cieplnej wody aniżeli powietrza. Co to oznacza? Nie mniej, ni więcej niż to, że może ona przechowywać więcej ciepła, a co za tym idzie – dłużej je przekazywać. Jeśli więc szukamy modelu kominka, który ogrzeje dużą powierzchnię domu, wówczas postawienie na ten z płaszczem wodnym, będzie dobrą decyzją. 

Kominek powietrzny – zalety i wady

O ile kominek powietrzny ma wiele zalet, ma również swoje wady. Skupmy się na początku na pierwszym aspekcie. 

Jedną z największych zalet, jakie niesie ze sobą inwestycja w kominek powietrzny jest łatwy montaż. W zestawieniu z kominkiem z płaszczem wodnym wysuwa się pod tym względem na prowadzenie. W odróżnieniu od niego może być także zainstalowany niemalże w każdym pomieszczeniu.

Kominki powietrzne błyskawicznie reagują na rozpalenie ognia – w zaledwie pół godziny osiągają moc znamionową. Mogą więc być z powodzeniem wykorzystywany do dogrzewania danego pomieszczenia (okazjonalnego). Co istotne, nie potrzebujemy do tego wykorzystywania energii elektrycznej.

Jak każde urządzenie, także kominek powietrzny ma swoje wady. Wśród nich wymienia się między innymi to, że nie jest tak wydajny, jak model z płaszczem wodnym. Jak już wspomnieliśmy, powietrze jako nośnik ciepła wypada blado na tle wody. Stąd też, jak nie jest trudno się domyślić, ma mniejszą zdolność do tego, aby skutecznie ogrzać duże pomieszczenia, jak również domy. Musimy także przygotować się na możliwe wystąpienie wahań temperatury. Jeśli nie zadbamy o montaż akumulatorów, które gromadzą ciepło, możemy spodziewać się bardzo szybkiego stygnięcia kominka powietrznego.

Kominek z płaszczem wodnym – zalety i wady

Kominki z płaszczem wodnym, znane również jako konwekcyjne, charakteryzują się nieco bardziej skomplikowaną konstrukcją niż w przypadku kominków powietrznych. Ich montaż wiąże się z wieloma zaletami, które przemawiają za tym, że inwestycja w nie jest opłacalna.

Jednym z największych plusów kominków z płaszczem wodnym jest ich wysoka efektywność w rozprowadzaniu ciepła nie tylko w pomieszczeniu, w którym się znajdują, ale również na powierzchni całego budynku. Podłączenie ich do instalacji centralnego ogrzewania bądź też ogrzewania podłogowego stwarza możliwość wykorzystania powstałej energii cieplnej nie tylko do ogrzania powietrza, ale również wody użytkowej. Warto również zaznaczyć, że montaż kominka z płaszczem wodnym w wielu przypadkach daje możliwość obniżenia rachunków z tytułu ogrzewania.

Nie bez znaczenia pozostaje także równomierny rozkład temperatur, jak również opcja ustawienia optymalnej temperatury w poszczególnych pokojach. Jest to możliwe dzięki wbudowanym regulatorom wodnym.

Jak prezentują się wady tego typu urządzeń grzewczych? Z uwagi na bardziej skomplikowaną budowę trzeba być niezwykle uważnym przy ich instalacji. Najlepiej zlecić ją wykwalifikowanym fachowcom, dzięki czemu można uniknąć kłopotów z późniejszym użytkowaniem kominka, jak również wysokich kosztów jego ewentualnej naprawy.

Należy również mieć na uwadze to, że montaż kominka z płaszczem wodnym jest równoznaczny z ryzykiem przecieku wody lub też awarii. Ta może oznaczać poważne konsekwencje w postaci zniszczeń budynku. Trzeba również liczyć się z tym, że zarówno serwisowanie, jak również wymiana wadliwych komponentów konstrukcji często wiąże się z poważnymi wydatkami.

Jaki kominek wybrać – z płaszczem wodnym czy powietrzny?

Kominek z płaszczem wodnym czy powietrzny – odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Wiele czynników składa się na to, na który z nich się zdecydujemy. 

Jak widać, oba te modele w znaczny sposób się od siebie różnią. Kominki powietrzne nie mogą działać w połączeniu z alternatywnymi źródłami ciepła, ale mogą za to być eksploatowane niezależnie od nich. Kominek z płaszczem wodnym można połączyć z systemem centralnego ogrzewania.

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie, należy wziąć pod uwagę zarówno potrzeby naszych domowników, jak również kwestie techniczne danego budynku w którym ma zostać zamontowany kominek. 

Jeśli mieszkamy pod jednym dachem z alergikiem, osobą wrażliwą na kurz, to lepszym rozwiązaniem jest kominek z płaszczem wodnym. Jeśli kominek ma służyć przede wszystkim jako dekoracja, to postawmy na kominek powietrzny.

Kominek powietrzny i wodny a koszty – co jest tańsze?

Kominek zwykły czy z płaszczem wodnym? A może powietrzny? Wybór często podyktowany jest nie tylko względami praktycznymi, ale również ekonomicznymi. Koszty związane z inwestycją w kominek powietrzny często są stosunkowo niskie. Powód? Mniej skomplikowany proces instalacji w porównaniu do kominka z płaszczem wodnym. Należy jednak pamiętać, że koszty użytkowania mogą być nieco wyższe. Jest to spowodowane tym, że do jego prawidłowego działania należy zużyć więcej paliwa.

Kominek z płaszczem wodnym jest droższy w zakupie niż model powietrzny. Jest jednak tańszy w codziennej eksploatacji, co w perspektywie długoterminowego użytkowania często oznacza większą oszczędność. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że z powodzeniem można podłączyć go do instalacji CO, co nierzadko przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie domu.

Kominek powietrzny czy z płaszczem wodnym – który wybrać?
Oceń tekst
2024-01-03T07:46:04+00:00 12 września 2023|Kominek|

Kominki promocje

Zamknij