Kominki elektryczne cieszą się coraz większą popularnością, czemu trudno się dziwić. Stanowią ciekawy element dekoracyjny, dzięki któremu wnętrza stają się bardziej przytulne i sprzyjają wypoczynkowi w przyjemnej atmosferze. Wiele osób rozważających ich zakup zastanawia się jednak, czy podobnie jak w przypadku tradycyjnych kominków na drewno czy węgiel może liczyć na możliwość ogrzewania pomieszczeń. Sprawdźmy to.
Czy kominki elektryczne grzeją?
Wielu klientów zastanawia się, czy kominek elektryczny daje ciepło. Odpowiedź brzmi: jak najbardziej. Modele wyposażone w funkcję grzewczą posiadają generującą je grzałkę w duecie z termowentylatorem, którego zadaniem jest dostarczenie wytwarzanego ciepła do pomieszczenia w którym zamontowano kominek. Co istotne, na rynku jest bardzo dużo modeli kominków spośród których można wybierać te o różnym przedziale regulacji temperatury. W praktyce utrzymuje się on w przedziale między 18, a 30 st.C.
Warto również wiedzieć, że oprócz funkcji grzania, producenci dobrej klasy modeli dbają o zachowanie wysokiej jakości w procesie produkcji. Stosują technologie, które zapewniają bezpieczeństwo w trakcie wytwarzania ciepła. Mowa o automatycznych czujnikach z pomocą których funkcja ogrzewania jest wyłączana, kiedy dochodzi do blokady wylotu ciepłego powietrza. W niektórych modelach wykorzystuje się również czujniki temperatury. Ich zadaniem jest ochrona przed utratą energii np. w przypadku, kiedy w pomieszczeniu w którym znajduje się kominek jest otwarte okno.
Co istotne, nie musimy obawiać się o ryzyko poparzenia kominkiem elektrycznym. O ile wytwarza on ciepło, o tyle nie stwarza zagrożenia dla dzieci i zwierząt. Nie należy obawiać się, że jego obudowa poparzy któregoś z domowników.
Kominek elektryczny – czy ogrzeje pomieszczenie?
Czy kominek elektryczny ogrzeje pokój? Podobne pytanie zadaje sobie wiele osób, które zastanawiają się nad jego montażem w domu tudzież mieszkaniu. Warto pamiętać o tym, że większość nowoczesnych modeli dostępnych w ofercie naszego sklepu wyposażona jest w funkcję grzewczą. Kominek zasilany energią elektryczną jak najbardziej może więc stanowić źródło ogrzewania w pomieszczeniu, jednak to, czy pokryje całość zapotrzebowania na nie zależy od kilku kluczowych czynników.
Pierwszym z nich jest moc grzewcza kominka. Większość modeli przystosowana jest do generowania mocy grzewczej do 2000W (2kW). Przyjmuje się, że zapotrzebowanie na ciepło w średniodocieplonych budynkach wynosi ok. 100W/m2. Można z tego dość łatwo wywnioskować, że kominek elektryczny poradzi sobie z ogrzaniem pomieszczenia. Jego powierzchnia nie powinna jednak przekraczać 20m2. W przypadku mieszkań np. w starych kamienicach szacowana wartość może być nieco niższa z uwagi na trudności w dociepleniu grubych murów.
W przypadku obiektów projektowanych zgodnie z zasadami nowego budownictwa ta wartość może się zwiększyć. Jest to spowodowane mniejszymi ubytkami energii cieplnej, które są wynikiem stosowania najnowszych technologii w ocieplaniu budynków mieszkalnych.
Czy kominek elektryczny ogrzeje mieszkanie?
Kominek elektryczny grzeje i to już zostało ustalone. Z powodzeniem możemy zamontować go w pokoju czy też mieszkaniu do 20 m2 bez obaw o nadejście mroźnych, zimowych dni. Jeśli zastanawiamy się jednak, czy tego rodzaju urządzenie dobrze sprawdzi się w większym mieszkaniu, wówczas należy podejść do tematu bardziej kompleksowo. Trzeba zweryfikować znacznie więcej czynników, które mogą przyczynić się do utraty ciepła. Oznacza to, że należy uwzględnić wiele indywidualnych kwestii. Pamiętajmy o tym, że inaczej będzie przedstawiała się sytuacja w przypadku mieszkania w bloku z wielkiej płyty, który wybudowano kilkadziesiąt lat temu, a inna w przypadku nowego budownictwa. W jego przypadku stosuje się wyższy stopień ocieplenia – nawet 50W/m2. Kominek jest wówczas w stanie ogrzać lokum o powierzchni nawet 40 m2.
Nie bez znaczenia pozostaje nie tylko metraż, ale również rozkład ścian działowych w mieszkaniu. W przypadku kawalerek charakteryzujących się niewielką powierzchnią – zazwyczaj do 40 m2 – można liczyć na odczuwalne ciepło w całej przestrzeni. Musi być jednak spełniony jeden istotny warunek – zachowany układ otwarty. Brak dodatkowych przeszkód sprawia, że ciepło pochodzące z kominka elektrycznego może równomiernie rozprzestrzeniać się po całym mieszkaniu. Należy jednak pamiętać o tym, że nie powinien być on głównym urządzeniem grzewczym, a dodatkowym – idealnym na chłodniejsze dni, gdy centralne ogrzewanie nie jest jeszcze uruchomione.
Czy kominek elektryczny ogrzeje pokój?
Podsumujmy: dystrybucja ciepła w kominku elektrycznym jest możliwa dzięki zastosowaniu w nim termowentylatora. W praktyce mowa o grzałce elektrycznej w duecie z wentylatorem (ten także odpowiada za oddanie ciepła). Z pomocą termostatu możliwe jest natomiast dostosowanie temperatury do oczekiwanych wartości (regulacja).
Montaż kominka ma wiele zalet. Wśród nich wymieniamy między innymi to, że jest on znakomitą alternatywą dla klientów, którzy nie mogą wprowadzić do wnętrz swoich domów lub mieszkań modeli tradycyjnych. Ogromnym plusem jest również łatwa i szybka instalacja, regulacja jasności i wysokości płomienia. Inwestycja w kominek elektryczny, to także czysta ekologia w pakiecie z niskimi kosztami eksploatacji. Ten kalejdoskop zalet przyciąga klientów niczym magnes, więc coraz częściej interesują oni się inwestycją w ten rodzaj kominka. Czy urządzenie to jednak wystarczy, aby ogrzać pożądaną przez nas przestrzeń?
Na to pytanie odpowiadaliśmy powyżej, więc kwestia montażu musi pozostać już w Państwa obszarze przemyśleń. O ile nie będzie problemu z dostarczaniem ciepła do pokoju, o tyle do całego mieszkania już często tak. Zwykle kominek elektryczny nie jest stosowany jako główne źródło ogrzewania, a jako bardzo miły, przyjazny dla oka system ogrzewania wtórnego. Dla wielu inwestorów stanowi uzupełnienie do ogrzewania podłogowego (w szybki sposób dostarcza ciepło sufitowe).