Domowa sauna sucha czy mokra? Rodzaje, zalety, koszty saun

Strona główna/Sauna/Domowa sauna sucha czy mokra? Rodzaje, zalety, koszty saun

Domowa sauna sucha czy mokra? Rodzaje, zalety, koszty saun

Kiedyś kojarzona z fanaberią i luksusem, dziś coraz częściej pojawia się w budynkach prywatnych. Obecnie nie trzeba już jechać do uzdrowiska, spa lub innego miejsca, aby się zrelaksować, bo domowa sauna jest dostępna praktycznie dla wszystkich. Wbrew pozorom nie jest to rozwiązanie drogie ani wymagające pod względem technicznym. Przy stosunkowo małych nakładach możesz mieć prywatną łaźnię i korzystać z niej, kiedy tylko masz ochotę. Sprawdź, jakie są koszty związane z jej budową i co na niej zyskasz.

Dlaczego warto mieć w domu saunę?

Już wiele lat temu Finowie, Indianie, a nawet ludy dalekiej Azji odkryli korzystne działanie, jakie zapewniają optymalne warunki wilgotnościowe i cieplne. Oczywiście współczesne łaźnie różnią się od tych sprzed wieków, jednak nie zmieniła się ich funkcja. Nadal są to miejsca, w których można się zrelaksować i odpocząć z dobroczynnym skutkiem dla całego ciała.

Domowa sauna ma następujące zalety:

  • korzystnie wpływa na skórę,
  • poprawia krążenie krwi,
  • zmniejsza uczucie zmęczenia,
  • wspomaga odchudzanie,
  • daje poczucie odprężenia i relaksu,
  • wzmacnia odporność całego organizmu.

Rodzaje saun

Jeśli podjąłeś już decyzję i chcesz korzystać z relaksu w łaźni, musisz zastanowić się nad konkretnym rodzajem. Obecnie masz do wyboru kilka typów, które różnią się przede wszystkim panującą w środku wilgotnością.

Najpopularniejsze z nich to sauny:

  • sucha,
  • mokra,
  • parowa,
  • infrared.

Sauna sucha

Znana jest też jako sauna szwedzka lub fińska. Charakteryzuje się wysoką temperaturą, która wynosi od 60 do 90 stopni Celsjusza oraz niską wilgotnością wahającą się w granicach 10-15 proc. Ma drewnianą konstrukcję, a jej elementem grzewczym jest piec na drewno lub elektryczny – wyłożony kamieniami. Skałki można podlewać wodą, dzięki czemu w pomieszczeniu robi się jeszcze cieplej, a także skrapiać olejkami aromatyzującymi i mieszankami ziołowymi. Sauna sucha domowa stwarza pewne ograniczenia czasowe i nie powinno się w niej przebywać dłużej niż 20-30 minut dziennie.

Sauna mokra

Temperatura w niej wynosi 65-70 stopni Celsjusza, natomiast wilgotność powietrza sięga przeważnie 40 proc., ale czasem może mieć wyższą wartość. Z racji na panujące w saunie warunki wskazana jest dla osób, które nie przepadają za gorącym i suchym powietrzem. Można z niej korzystać codziennie, jednak jednorazowy pobyt nie powinien trwać dłużej niż 15 minut.

Sauna parowa

Nazywana również łaźnią rzymską lub ziołową. Przy temperaturze do 65 stopni Celsjusza panuje w niej  bardzo wysoka wilgotność, która w skrajnym przypadku może dochodzić nawet do 100 proc. Budowa sauny parowej przypomina fińską, jednak zamiast pieca wyposażona jest w parownik, który wykorzystuje się do kąpieli aromatycznych lub ziołowych. Przebywając w zamkniętym pomieszczeniu, doskonale można oczyścić skórę, zmniejszyć bóle reumatyczne czy dolegliwości związane z układem oddechowym. Relaks nie powinien trwać dłużej niż 15 minut.

Sauna infrared

Do jej ogrzewania wykorzystywane są promienniki podczerwieni. Temperatura w środku wynosi około 60 stopni, a wilgotność nie przekracza 25 proc. Dzięki temu z sauny mogą korzystać również osoby starsze oraz dzieci. Natomiast maksymalny czas przebywania w zamkniętym pomieszczeniu wynosi aż 30 minut.

Wymagania instalacyjne

Budowa sauny pociąga za sobą odpowiednie przygotowanie pomieszczenia, co wiąże się również ze spełnieniem wymagań instalacyjnych i materiałowych. Projekt powinien zapewniać komfort i bezpieczeństwo użytkownikom, ale jednocześnie gwarantować długą żywotność urządzeń oraz surowców. Łaźnia drewniana może być zrobiona  ze świerka skandynawskiego, jodły kanadyjskiej lub cedru. Deski muszą mieć co najmniej 12 mm i należy je zaizolować wełną mineralną. Z kolei podłogę najlepiej wykonać z odpornych na wilgoć materiałów, np. gresu lub płytek ceramicznych. W przypadku gotowych kabin trzeba zadbać głównie o prawidłową wentylację oraz dostęp do elektryczności.

Koszty

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, jakie są koszty budowy sauny. Wiele zależy od jej typu, wielkości oraz Twoich indywidualnych preferencji. Minimalny wydatek to około 5 tys. zł przy założeniu, że część prac wykonasz samodzielnie. Natomiast górne widełki cenowe wynoszą w przybliżeniu 100 tys. zł. Na finalną sumę składają się m.in.: piec, siedziska, oświetlenie, izolacja, drzwi oraz przyłączenia.

Utrzymanie sauny suchej zależy przede wszystkim od rodzaju ogrzewania. Najtaniej wychodzi opalanie drewnem, ale jest to rozwiązanie dosyć niepraktyczne. W przypadku pieca elektrycznego rachunki wyniosą około kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Zbuduj swoje wymarzone domowe SPA

Na przyjemność korzystania z domowej sauny może sobie pozwolić praktycznie każdy. Pamiętaj jednak, aby zbudować wymarzone SPA, stosując dobre materiały oraz sprawdzoną technologię. Korzystając z usług naszej firmy, masz pewność, że otrzymasz produkt najwyższej jakości. Od wielu lat zajmujemy się sprzedażą, montażem oraz serwisem różnych rodzajów urządzeń. Proponujemy sauny suche, mokre lub na podczerwień. Mamy za sobą mnóstwo ciekawych realizacji, a grono zadowolonych klientów stale się poszerza. Skontaktuj się z działem handlowym i zapytaj o szczegóły oferty.

Domowa sauna sucha czy mokra? Rodzaje, zalety, koszty saun
5 (100%) 1 w sumie
2024-01-03T07:46:29+00:00 16 września 2021|Sauna|

Kominki promocje

Zamknij